האם כדאי להתמקח עם הספקים הסיניים

האם כדאי להתמקח עם הספקים הסינים?
פתגם סיני עתיק ונפוץ מאוד אומר一分钱一分货yi fen qian, yi fen huo
בתרגום חופשי לעברית "כמה שלמת – ככה קיבלת". באנגלית אגב זה נשמע יותר טוב..

what you pay it’s what you get.

אנחנו כישראלים אוהבים להתווכח ולבקש הנחות, לא להרגיש שיצאנו פראיירים ולא לתת שידפקו אותנו. אבל כשאתם עומדים בפני קניה בסין, רצוי שתחשבו טוב טוב האם כדאי לכם להתמקח על המחיר או לא.
אני מקבל כל יום טלפונים מלקוחות, בעיקר מכאלו ש"חדשים" יחסית למסחר בסין עם שאלות כמו:

מצאתי את אותו מוצר אצל ספק אחר בשני דולר יותר זול. מה לעשות?

הספק שמצאתי בעליבאבא הוא מתווך, הוא לא המפעל . איך למצוא את המפעל?

חבר שלי קנה משהו דומה יותר בזול, איך אני משיג את אותו מחיר?

מישהו אחר הציע לי הובלה ב10 דולר פחות לקוב וכו… הבנתם את הנקודה.

קשה מאוד להשוות בין מוצרים, הם עשויים להיראות בדיוק אותו דבר, אבל את הרכיבים של החומר לא תוכלו לראות בעין, ואם אתם לא מחזיקים ביד את שתי הדוגמאות אז אולי המשקל לא זהה ובוודאי יש עוד אי אלו הבדלים באיכות המוצר.  חשוב להשוות תפוזים לתפוזים… ולא תפוזים מול תפוחים.
הספקים הסינים, רובם ככולם, אינם "חזירים" הם לא יבקשו מרווח מוגזם מידי, בעיקר לא במכירות אונליין כאשר הם יודעים שכל המידע פרוש בפני הלקוח.
בהזמנת ייצור של כמויות קטנות לא מומלץ להתמקח חזק מדי ואפילו לא מומלץ להתמקח בכלל, כי הספק יגיד לכם כן אין בעיה. הוא לא יפספס את ההזמנה. אבל כדי לשמור על הרווח שלו, ישנה דברים שלא תמיד תוכלו להבחין בהם והמוצר יהיה פחות איכותי. תשקיעו את האנרגיות בהגדלת המכירות, בלוגיסטיקה ולא בוויכוח עם הספק.

לעומת זאת אם אתם בסין ורואים בעין את המוצר שתקבלו, קונים ולוקחים את המוצר מייד, אפשר בהחלט להתמקח. במקרה כזה הספק לא יכול לשנות את המפרט של המוצר ולכן אין חשש. אבל שימו לב שאתם לוקחים אתכם.

במידה ואתם כן בוחרים להתמקח חשוב מאוד שתעשו זאת בצורה מנומסת ומכבדת, היחסים האישיים קודמים לכל בסין ואם תפגעו בספק תפסידו את העסקה.

רוצים משא ומתן מנצח מול הסינים? נשמח לעזור!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *